Matryca CMOS jest elektronicznym układem scalonym, zawierającym siatkę małych światłoczułych elementów (pikseli). Każdy taki element zawiera fotodetektor (najczęściej jest to fotodioda) i aktywny wzmacniacz – światło padające na element światłoczuły jest mierzone w fotodetektorze, a zmierzona wartość zostaje wzmocniona w układzie elektronicznym wzmacniacza. Następnie wspomagający układ elektroniczny rejestruje wartości dla każdego piksela i zamienia je na informacje (w aparatach cyfrowych informacje o obrazie zamieniane są najczęściej na plik jpg ze zdjęciem). Układ wielu małych światłoczułych elementów składający się na całą matrycę pozwala zarejestrować obraz, którego rozdzielczość jest proporcjonalna do ilości punktów.
Wartości rejestrowane w każdym z punktów odpowiadają jasności obrazu w tym punkcie, jednak nie przekazują informacji o kolorze, bez którego zarejestrowany obraz byłby czarno-biały. W matrycach CMOS stosuje się najczęściej filtr warstwowy:
W tym układzie każdy piksel zawiera 3 fotodetektory umieszczone w różnej odległości od powierzchni matrycy. Im głębiej dociera światło, tym mniej w jego spektrum barwy o określonych kolorach. Pierwsza warstwa rejestruje jasność wszystkich trzech składowych (w przestrzeni barw RGB). Druga barwy zielonej i czerwonej, a trzecia tylko czerwonej. Algorytm przetwarzający zarejestrowany obraz wylicza z tych wartości jasność dla każdej składowej koloru: czerwonej, zielonej i niebieskiej.
OKO A APARAT
Oko ludzkie nie zawiera:
*kliszy, na która pada obraz-ta funkcję pełni siatkówka
*lampy błyskowej-ta funkcję pełni tęczówka i źrenica
Plamka żółta – zależy od niej ostrość wzroku
Plamka ślepa - jest zupełnie nieczułą częścią siatkówki
Matówka- służący do ustawienia i kontroli ostrości oraz kadrowania.
Nerw wzrokowy - obserwując dno oka widzimy tylko początkowy fragment nerwu wzrokowego, tzw. tarczę nerwu wzrokowego. Zbierają się tu włókna nerwowe z całej siatkówki, skąd następnie drogą nerwu wzrokowego i dalej drogi wzrokowej impulsy świetlne docierają do kory wzrokowej w mózgu.
Migawka- jest to część aparatu odsałaniajaca i zasłaniajaca na pewien czas materiał światłoczuły.
Gdy kadrujemy światło przechodzi przez obiektyw, przysłonę, odbija się od lustra, przechodzi na matówkę, a w pryzmacie zostaje odwrócone i wpada do wizjera.
Aparat fotograficzny to urzadzenie, które rejestruje obraz przedmiotu, na który skierowany jest obiektyw na podobnej zasadzie jak ludzkie oko.
Pryzmat pentagonalny – pryzmat pięciokątny. Wpadające światło, odbija się od 2 płaszczyzn, nachylonych do siebie pod kątem 45 stopni, dzięki czemu obraz jest prosty.
Działanie aparatu fotograficznego można porównać do mechanizmu widzenia u człowieka.
Rolę:
Rolę:
soczewek obiektywu płni rogówka i soczewka oka,
przysłony- tęczówka
przysłony- tęczówka
warstwy światłoczułej kliszy- siatkówka.
migawki- powieka
materiał soczewki- ciało szkliste
Przysłona-jest to urzadzenie reguluje dopływ światła na element światłoczuły.
Wizjer- część przyrządu optycznego służąca do określenia granic kadru.
Twardówka - zewnętrzna ochronna tkanka oka nadaje kształt gałce ocznej, chroni wewnętrzne części oka przed mechanicznym uszkodzeniem
Akomodacja to możliwość ostrego widzenia przedmiotów z różnych odległości
Rogówka – filtruje i skupia promienie świetlne
BUDOWA OKA
Źrenica - Reguluje ona ilość światła docierającego do oka
Naczyniówka – odżywia i dotlenia oko
Narząd wzroku - oko, jest organem, dzięki któremu odbieramy bardzo dużą ilość informacji ze świata zewnętrznego. Oceniamy odległość obserwowanych przedmiotów od nas, dostrzegamy ruch, rozróżniamy natężenie światła i barwy. Najważniejszymi narzadami sa: źrenica, soczewka, siatkówka, rogówka.
Promienie światła odbite od obserwowanego przedmiotu trafiają do wnętrza gałki ocznej i skupiają się dokładnie na siatkówce. Jest to możliwe dzięki rogówce, soczewce, ciele szklistym.